Białe drzwi drewniane w domu

Białe drzwi pokojowe (wewnętrzne), to coraz częstszy element eleganckiego wnętrza - zobacz galerię.

Szczególnie korzystnie wyglądają na tle ścian w ciemniejszych odcieniach szarego lub beżowego. Tak chętnie wykorzystywane ostatnio tapety w intensywnych kolorach i bogatych wzorach również są dobrym tłem dla białych drzwi. Z racji neutralnego koloru takie drzwi pozwalają na dużą swobodę w późniejszym doborze kolorystyki mebli, a jednocześnie, jeśli są wysokiej jakości, same w sobie stają się meblem.

 

GŁADKIE LUB Z FAKTURĄ

 

Drzwi białe z drewna mogą być malowane w taki sposób, że widoczna jest delikatna faktura usłojenia drewna lub też mogą być pokrytę gładką warstwą lakieru, zarówno matowego jak i na wysoki połysk. Jakość powłoki lakierniczej na drzwiach ma duże znaczenie dla ich wyglądu oraz trwałości koloru. Warto zobaczyć wcześniej drzwi danego producenta, aby wybrać te naprawdę wysokiej jakości.

 

COKOŁY

 

Przy zakupie drzwi warto rozważyć jednoczesny zakup cokołów przypodłogowych. Takie białe listwy przy podłodze dodają elegancji wnętrzu i stanowią harmonijną całość z ościeżnicami drzwi. Dobrze jest zamówić takie listwy u producenta drzwi. Dzięki temu możemy liczyć, że będą w tym samym odcieniu białego (bo biały białemu nie zawsze równy) oraz będą zachowywały się podobnie z upływem lat. Każdy lakier po pewnym czasie zmienia delikatnie barwę i w takiej sytuacji będzie to postępowało równomiernie zarówno na drzwiach jak i cokołach. Dzięki temu zmiany będą prawie niezauważalne.

 

Wysokość cokołów warto dostosować do wysokości i wielkości pomieszczenia. W niższych pomieszczeniach typowych dla bloków, wystarczy listwa o wysokości 10 cm. Ale w pomieszczeniach typowych dla kamienic, w dużych pokojach o wysokości ok. 3 m, warto zastosować listwy nieco wyższe, o wysokości np. 14 cm.

 

KLAMKI

 

W zależności od modelu drzwi i charakteru wnętrza dobieramy klamkę, ale można tutaj pokusić się o drobny element szaleństwa. Z białymi drzwiami w klasycznym kształcie dobrze wyglądają zarówno stylizowane mosiężne klamki, jak i nieco awangardowe, kryształowe lub chromowane. Zastosowanie oryginalnej klamki pokaże nasz charakter, nie ujmując nic z elegancji, której biała stolarka ma bardzo dużo niejako w standardzie.

 

LEWE I PRAWE

 

Przy okazji drzwi wewnętrznych warto wspomnieć które drzwi są „lewe”, a które „prawe”.

Najłatwiejsza metoda to sprawdzenie gdzie są zawiasy. Ta strona, po której widzimy zawiasy określa stronę drzwi. Zatem jeśli stoimy przed zamkniętymi drzwiami i widzimy zawiasy np. po lewej stronie to stoimy przed drzwiami „lewymi” (choć nadal mogą być bardzo porządne). A co gdy zawiasy są kryte i ich nie widzimy? No cóż, są zawsze po przeciwnej stronie niż klamka, choć w tym wypadku musimy pamiętać, aby brać pod uwagę ich położenie gdy stoimy tak, że drzwi otwierają się w naszym kierunku.