Folie na okna – praktyczne, ozdobne, do samodzielnego montażu

Artykuł gościnny Agnieszki Możejko

 

To już koniec! Koniec dla ciężkich, łatwo kurzących się zasłon, które dodatkowo mogą być problematycznym elementem dekoracyjnym. Koniec z firankami, które są odpowiednie jedynie dla tradycyjnie urządzonych mieszkań. Koniec z żaluzjami, które ciężko się myje i nie będą pasować do każdego wnętrza.

Idzie nowe – nowoczesne, minimalistyczne, proste w montażu folie okienne. Uniwersalna aranżacyjnie alternatywa dla standardowych dekoracji okna, która jest czymś więcej niż tylko subtelną ozdobą domu. Poznaj wszystkie właściwości tego niepozornego produktu, jakim są folie na okna.

 

Oryginalna dekoracja

Folie z motywem liści, płatków śniegu lub kwiatów? A może bardziej neutralne folie z wzorem kraty, pasków pionowych czy poziomych, albo po prostu matowe bądź perłowe wypełnienia folii? To na pewno idealne rozwiązania dla tych, którzy chcą wykorzystać właściwości folii okiennych, ale ich prosty design nie ma zaburzać stylistyki kuchni, nowoczesnego salonu, minimalistycznej łazienki.

Zresztą, różnokolorowe i bardziej ozdobne folie okienne są również dostępne. Zamiast ukrywać ten element wystroju, możesz go potraktować jako główną ozdobę wnętrza. Do wyboru są między innymi kwiaty i gałęzie drzew, motywy zwierząt czy folie, które imitują secesyjny witraż. Puść wodze wyobraźni, gdyż poza różnymi wzorami musisz też zdecydować, czy folia znajdzie się na wszystkich oknach i czy wypełnisz motywem całe okno lub tylko jego część.


 

Ochrona przed zbytnim nasłonecznieniem
 

Lato w mieście? Odpoczynek w środku upalnego dnia w pomieszczeniu bez klimatyzacji? Nie po to mieszkasz na dobrze nasłonecznionym osiedlu, aby przez większość czasu ukrywać się w mroku zasłon! Wyjdź z cienia i ciesz się naturalnym światłem, nie obawiając się przegrzania, wysokich rachunków za klimatyzację czy oślepiających refleksów podczas pacy na urządzeniach elektronicznych.

Jak działają folie przeciwsłoneczne (termoizolacyjne)? Ich sekret polega na częściowym odbijaniu promieni słonecznych przy jednocześnie zachowanej wysokiej przepuszczalności światła dziennego. Są różne stopnie zaciemnienia (a zatem termoizolacji) przy tego typu foliach, więc sam zdecyduj, który wariant odpowiada Ci najbardziej.


 

Ochrona przed UV
 

Większość folii termoizolacyjnych ma jednocześnie ochronę przed szkodliwymi promieniami UV. Szkodliwymi nie tylko dla naszych oczu i skóry, ale i wyposażenia. Folie okienne zapewniające ochronę przed promieniowaniem UV zabezpieczają przedmioty we wnętrzach przed blaknięciem.
 

Większa wytrzymałość szyby
 

Folia okienna zdobi, ochrania, ale również sprawia, że szyba jest dodatkowo zabezpieczona – tym razem przed uszkodzeniami mechanicznymi. W przypadku nieszczęśliwego wypadku, spowodowanego przykładowo grą dzieci w piłkę, szyba ma większe szanse przetrwać uderzenie. A jeśli nawet się stłucze, to kawałki szkła nie wypadną z ramy i nikogo nie zranią! Zatrzyma je właśnie folia ochronna.
 

Dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniami
 

Wzmocnienie szyby oznacza, że jest ją trudniej zbić – także od zewnętrznej strony. Okno będzie zdecydowanie bardziej oporne na zbicie czy nawet oczyszczenie z drobin szkła, które będą tarasowały wejście do domu. Być może to kilkuminutowe opóźnienie pozwoli nie tylko ochronić Twój dobytek, ale i złapać złodzieja!

 

Gwarancja prywatności
 

W przypadku folii w wersji całkowicie bądź częściowo matowej otrzymujemy dodatkową formę osłony przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz. Dlatego folie okienne bardzo często można spotkać w łazienkach – szczególnie, gdy tuż przy oknie znajduje się kabina prysznicowa lub wanna. Ponieważ folii nie trzeba kłaść na całej powierzchni okien, są praktycznym rozwiązaniem w domach o dużych oknach tarasowych lub panoramicznych.
 

Folia na okna – zamontuj ją sam!
 

Jeśli któraś właściwość folii okiennych Cię zainteresowała, a dodatkową uwagę zwróciła niska cena tego typu wyposażenia (ok. 50 zł za metr bieżący, choć zwykle można zamówić dokładną ilość folii), czas się dowiedzieć jak samodzielnie i szybko wybraną ozdobę nałożyć na okno.

Czego potrzebujesz:

 • płyn do mycia szyb,

 • płyn do montażu folii okiennych w spryskiwaczu (koncentrat do kupienia w zestawie wraz z folią lub płyn do samodzielnego zrobienia: 2-3 krople płynu do naczyń lub zwykłego szamponu na litr wody),

 • długa linijka,

 • miara krawcowa,

 • nóż do tapet,

 • kawałek taśmy klejącej,

 • szpachelka plastikowa lub rakiel plastikowy/silikonowy.

 1. Za pomocą płynu do mycia szyb dokładnie umyj okno, na które chcesz nakleić folię. Aby nie drażniły oka różne nierówności upewnij się, że szyba jest idealnie gładka.

  2. Zmierz szybę z pomocą miary krawcowej, do uzyskanych wymiarów dodaj 5 mm z każdej strony. Za pomocą linijki i noża do tapet wytnij potrzebną ilość folii.

  3. Spryskaj szybę płynem do montażu szyb. Przy pomocy taśmy klejącej rozdziel folię od warstwy ochronnej i część folii pokrytej klejem również spryskaj płynem.

  4. Przyłóż i rozprowadź folię na szybie; wygładź nierówności. Z pomocą szpachelki wyciśnij spod folii pozostałości wody i płynu, od środka na zewnątrz.

  5. Jeśli powstały zacieki lub „bąble”, poczekaj aż wyschną. Przez okres 2-3 tygodni od nałożenia folii nie myj jej. Okna z folią można myć zwykłym płynem do mycia okien.

https://www.youtube.com/watch?v=6AeU4tdKe_w Tu znajdziecie krótki film instruktażowy, który krok po kroku pokazuje aplikację folii na okno.
 

Różne zastosowania folii okiennych
 

Oczywiście, ten wpis dotyczy folii do montażu wewnętrznego, przeznaczonych do pomieszczeń prywatnych. Warto jednak pamiętać, że folie okienne występują również w wersji na zewnątrz – folie przeciwsłoneczne, folie a’la lustro weneckie – są także folie do szyb samochodowych czy na witryny sklepowe (folie antywłamaniowe, odporne na graffiti i nawet folie antypodsłuchowe!). Matowe folie okienne możemy też nakładać na drzwi lub inne szklane powierzchnie, urozmaicając w ten sposób wygląd choćby kabiny prysznicowej.
 


Autorką wpisu gościnnego jest Agnieszka Możejko, współredaktorka bloga Łazienkaplus oraz pasjonatka pięknych i funkcjonalnych wnętrz.