Okna drewniane czy drewniano-aluminiowe?

Okna drewniane czy drewniano-aluminiowe? Inwestor, który zadaje sobie to pytanie jest w tej komfortowej sytuacji, że wybiera pomiędzy dwiema świetnymi technologiami i każdy jego wybór będzie dobry. Ale zawsze mogą być lepsze i gorsze rozwiązania.

 

PODOBIEŃSTWA I RÓŻNICE

 

Warto przypomnieć, że oba rodzaje okien mają konstrukcję drewnianą.

 

Rama z 4 warstw drewna, klejonego przy kontroli ułożenia usłojenia, jest odpowiedzialna za sztywność i wytrzymałość okna. Może być wykonana z kilku gatunków drewna, a najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe, dębowe i gatunki egzotyczne. Ciekawym materiałem jest również drewno modrzewiowe i świerkowe. W obu rodzajach okien od strony pomieszczeń możemy podziwiać drewno wykończone wedle naszych upodobań. Można je pokryć lakierami transparentnymi, podkreślającymi usłojenie lub kryjącymi, które zapewniają bardziej jednolitą kolorystykę.

 

Różnica pojawia się po zewnętrznej stronie okna, gdzie w oknach drewniano-aluminiowych rama oraz skrzydło przykryte są okładziną z aluminium. Jest to specjalny profil mocowany do drewnianej konstrukcji okna. W niektórych wersjach okładzina aluminiowa może również przytrzymywać od zewnątrz pakiet szklany co pozwala na montaż jeszcze grubszych wkładów szybowych.

 

Aluminium chroni okno od zewnątrz przed uszkodzeniami mechanicznymi i szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Wpływa również na wygląd okien. Okna POZBUD mogą mieć po stronie zewnętrznej nawet 9 różnych kształtów okładzin aluminiowych, od klasycznych, stylizowanych, po nowoczesne, proste kształty.

 

WYGLĄD ZEWNĘTRZNY

 

Wydaje się, że to właśnie zewnętrzny wygląd okien może w dużej mierze wpływać na wybór spośród tych dwóch typów. Aluminium szczególnie dobrze prezentuje się w nowoczesnych projektach o dużych przeszkleniach i prostych kształtach okien. Tam gdzie chcemy nadać budynkowi nieco więcej tradycyjnego stylu, lepszym rozwiązaniem mogą okazać się okna w całości drewniane. W ich przypadku takie tradycyjne elementy jak szprosy, łuki, zaokrąglenia wyglądają naturalnie i zawsze są możliwe do wykonania. Drewniana rama może być też sposobem na „ocieplenie” chłodnej, betowej elewacji.

 

TRWAŁOŚĆ

 

Niezależnie od wyboru jaki dokonamy możemy liczyć na dużą trwałość okien z drewna.

Dzięki współczesnym lakierom i dokładnemu procesowi produkcji i lakierowania (pokrywanie lakierami przez robota lakierniczego) okna drewniane mają bardzo dużą odporność na czynniki zewnętrzne. Owszem, pewna ich pielegnacja jest konieczna, ale właściwie traktowane wyglądają świeżo przez lata, a dodatkowo można je całkowicie odnowić lub zmienić kolorystykę. W zakresie odnawiania, okna drewniano-aluminiowe nie dają takiej swobody. Przy innych materiałach nie jest to z reguły możliwe.

 

W oknie drewniano-aluminiowym, drewniania część okna jest przygotowywana w takim samym standardzie co okno w całości drewniane. Tak przygotowana rama przykryta dodatkowo warstwą aluminium jest bardzo trwała. To rozwiązanie może być zatem lepszym wyborem w miejscach gdzie okna będą narażone na działanie szczególnie niekorzystnych dla nich warunków, np. w pasie nadmorskim, choć w żadnym razie nie determinuje wyboru. Okno drewniane również świetnie sobie radzą w tych warunkach. W niektórych budynkach w stylu nadmorskim, aż trudno sobie wybrazić stosowanie aluminium.

 

Przypomnę, że POZBUD doskonali proces produkcji od lat i oferuje długoletnią gwarancję na konstrukcję okien. W przypadku okien drewnianych jest to 10 lat, a dla drewniano-aluminiowych nawet 30 lat.

 

Wybór między drewnem, a drewnem z aluminum nie sprowadza się zatem do możliwości finansowych inwestora. Owszem, większy koszt materiału i bardziej skomplikowany proces produkcji powodują, że okna drewnianano-aluminowe są o ok. 20% droższe od tych tylko drewnianych, a przy obiektywnych kryteriach są lepszym wyborem. Ale dla potencjalnego inwestora to jakie okna wybierze powinno zależeć przede wszystkim od typu budynku i oczekiwań w stosunku do wyglądu elewacji zewnętrznej. Czasami również warunki zewnętrzne (umiejscowienie budynku) mogą być argumentem za aluminium, ale nie deteminują wyboru.

 

Pamiętajmy, że tutaj nie ma złych wyborów, a od wewnątrz w obu przypadkach możemy cieszyć się drewnianymi ramami, które są po prostu dodatkowym meblem w pomieszczeniu.