Okna dźwiękoszczelne, czyli tzw. ciche okna o zwiększonej izolacji akustycznej.

Przeciętnie ruchliwa ulica generuje hałas o natężeniu ok. 70dB, a ta najbardziej ruchliwa nawet 90dB, a to o 25 dB więcej niż zapewniają najbardziej luksusowe samochody we wnętrzu przy prędkości 130 km/h. A w domu chcemy mieć przecież znacznie ciszej niż podczas podróży samochodem. Najlepszym sposobem na ograniczenie hałasu jest oddalenie się od takiego źródła dźwięku ale zwykle działka w mieście na to nie pozwala.

Domy w mieście i hotele

Zwiększona izolacyjność akustyczna jest szczególnie ważna dla użytkowników budynków stawianych w gęstej zabudowie miejskiej lub w bezpośrednim sąsiędztwie dróg o dużym natężeniu ruchu. Zwiększony komfort akustyczny jest ważny również w hotelach, szczególnie tych położonych w ruchliwych częściach miast. Osiąga się go przez zastosowanie akustycznych pakietów szybowych, dodatkowych uszczelek, dobrze izolujących głębokich ram okiennych oraz właściwej technologii montażu okien.

Specjalna budowa pakietu szybowego

Zwiększoną izolacyjność akustyczną samego pakietu szybowego osiąga się głównie przez zróżnicowanie grubości poszczególnych tafli szklą oraz ich wzajemnej odległości. Zatem przykładowy pakiet 3-szybowy o zwiększonej dźwiękoszczelności może mieć szyby o grubości 4, 8 i 6mm oraz różne odstępy między nimi np. 10mm i 16 mm. Takie zróżnicowanie grubości tafli i przestrrzeni powoduje lepsze pochłanianie i rozpraszanie fal dźwiękowych o różnej czestotliwości. Izolacyjność akustyczna pakietów szybowych mieści się z reguły w przedziale od ok. 30 do ponad 50 dB. Wartość ta oznacza o ile zmniejszy się natężenie dźwięku po przejściu przez okno w stosunku do odgłosów na zewnątrz.

20-30 dB to dźwięk ledwie słyszalny lub bardzo cichy (szum liści, tykanie zegara) i do takich poziomów powinniśmy dążyć w domu. Czasem irytujące tykanie zegara nie jest takie ze względu na obiektywnie duże natężenie dźwięku, a raczej na kontrast ze szczególnie cichym otoczeniem. Skoro zatem ruch uliczny generuje średnio 70 dB to potrzebujemy lepszych akustycznie okien niż te przeciętne. Warto wtedy zastosować okna, które pozwolą zredukować dźwięk o ok. 40 dB.

Na komfort akustyczny jakie daje okno wpływa również sposób jego montażu oraz ew. obecność nawiewników okiennych. Nie da się osiągnąć bardzo dobrych parametrów akustycznych przy obecności otworów wentylacyjnych w oknie. Dużo zatem zależy od projektu, w szczególności od rodzaju wentylacji w budynku. Tylko wentylacja nawiewno-wywiewna pozwala na rezygnację z nawiewników w oknach czy ścianach i osiągnięcie zakładanych poziomów izolacji dźwiękowej przez okno.

Okna dobrze izolujące akustycznie mogą być ciężkie

Okna dźwiękoszczelne mogą być nawet dwukrotnie cięższe od standardowych, co może wpłynąć na konieczność zastosowania innych technik montażu (mocniejsze konsole lub montaż przynajmniej częściowo w warstwie nośnej), a po stronie producenta okien zastosowania innych okuć czy odpowiedniej konstrukcji profili okiennych.

Może się nawet zdarzyć, że spowoduje to konieczność ograniczenia powierzchni skrzydeł otwieranych, choć tu dużo zależy od konstrukcji okien. Dużą sztywność mają okna aluminiowe czy okna drewniane, co w połączeniu z wysokiej klasy okuciami pozwala, w przypadku tych ostatnich, na konstrukcję skrzydeł uchylno-rozwieranych o wadze nawet 300kg.