Okna drewniano-aluminiowe - czym różnią się od okna drewnianego?

Okno drewniano-aluminiowe to w zasadzie okno drewniane, które zostało zabezpieczone od strony zewnętrznej (tej narażonej na działanie czynników atmosferycznych) warstwą aluminium.

 

Wewnątrz domu praktycznie nie widać różnicy pomiędzy oknami drewnianymi i drewniano-aluminiowymi.

 

Duża trwałość

 

Po zewnętrznej stronie budynku z kolei nie widać drewnianych elementów okna. Są one przykryte profilem aluminiowym na stałe zespolonym z drewnianym ościeżem (ramą) i skrzydłem, za pomocą specjalnych zaczepów. Niemal całkowicie izoluje to drewnianą ramę okna od wpływu czynników atmosferycznych, w szczególności słońca i deszczu oraz zawartych w deszczu substancji. Dzięki temu okno zyskuje dodatkową trwałość i nie wymaga konserwacji i odnawiania od zewnętrznej strony.

 

Warto zaznaczyć, że powierzchnia drewniana pod warstwą aluminum jest zabezpieczona tak samo jak w zwykłym oknie drewnianym. W przypadku POZBUD są to cztery warstwy ekologicznych lakierów nakładanych m.in. przez nowoczesnego robota lakierniczego marki Fanuc (taki jak w fabrykach samochodów).

 

Klienci pytają jak wyglądają okna z drewna i aluminium po latach. Z doświadczenia wiemy, że okno pod warstwą aluminium po ponad 10 latach wygląda tak jak nowe. Na konstrukcję okna z drewna i aluminium POZBUD oferuje nawet 30 lat gwarancji.

 

Dodatkowa izolacja

 

Pomiędzy ramą drewnianą a profilem aluminiowym umieszcza się dodatkowy izolator termiczny z pianki. Izolator może przylegać do ramy drewnianej na całej jest powierzchni (droższe rozwiązanie) albo wypełniać szyny w profilu aluminiowym. Takie okna oprócz tego, że są nieznacznie "cieplejsze" to również lepiej izolują akustycznie.

 

Ciekawy wygląd

 

Aluminiowa warstwa na zewnątrz okna może być pomalowana na dowolny kolor z palety RAL oraz mieć różne powierzchnie: matową, błyszczącą, satynową.

 

Poszczególne profile na obwodzie okna mogą być zagniatane w narożnikach lub spawane. Ta druga metoda powoduje, że płaszczyzna aluminowa w narożniku jest idealnie gładka. Niestety jest to też droższe rozwiązanie. W przypadku łączeń zwykłych, z bardzo bliskiej odległości widać linie styku dwóch profili aluminiowych.

 

Zewnętrzne profile aluminiowe wystepują w wielu kształtach, a POZBUD jako producent okien drewniano-aluminiowych oferuje ich aż 8. Od bardzo nowoczesnych, prostych kształtów, również zlicowanych ram ze skrzydłem okiennym, po tradycyjne, klasyczne profile z dodatkowymi przetłoczeniami.

 

Wspomnę, że na rynku występują również okna aluminiowo-drewniane, które mają jednak zupełnie inną konstrukcję, bo są w istocie oknami aluminiowymi. Z jednej lub obu stron są obłożone drewnem udając okna drewniane. Rzadko można racjonalnie uzasadnić stosowanie takiej konstrukcji, tym bardziej, że cena takich okien jest jeszcze wyższa niż okien aluminiowych.

 

Profesjonalny montaż

 

Montaż okien drewniano aluminiowych w budynku przebiega praktycznie tak samo jak okien z innych materiałów. Na etapie prac elewacyjnych i wykończeniowych, właściwy montaż powinien m.in. uwzględniać możliwość odpływu lub odparowania mogących się pojawić skroplin pary wodnej pod profilem aluminiowym. Najczęściej błędy są popełniane w obrębie tarasów gdzie nie pozostawia się wymaganej szczeliny pomiędzy profilem, a okładziną/powierzchnią tarasu.

 

Przemek Kotwicki