Okna tarasowe - przesuwane, składane, rozwierane.

Szczególną odmianą okien są drewniane i drewniano-aluminiowe okna tarasowe (inaczej drzwi okienne).

Z racji tego, że „zaczynają się” przy podłodze, to umożliwiają wyjście na zewnątrz oraz wpuszczają więcej światła do pomieszczenia. Warto jednak zaznaczyć, że okna od podłogi "zabierają” ścianę, która przy tradycyjnych oknach, do wysokości parapetu może być wykorzystana na ustawienie biurka, kanapy czy komody oraz na tradycyjny grzejnik ścienny. Warto o tym pamietać szczególnie przy małych pomieszczeniach, w których wysokie okna mogą nieco utrudnić umeblowanie.

Okna tarasowe wykonane z drewna oraz z drewna i aluminium pozwalają na konstrukcję dużych przeszkleń ze względu na ich wysoką sztywność i wytrzymałość. Znaczenie ma również duża odporność drewna na zmiany temperatury. Na południowych elewacjach, gdzie często montowane są okna tarasowe, powierzchnia ramy, szczególnie w ciemnym kolorze, może się mocno nagrzewać, co na oknach z drewna nie robi wielkiego wrażenia.

Ze względu na konstrukcję możemy wyróżnić 4 typy okien tarasowych. Ich konstrukcja wpływa na sposób otwierania, wygodę czy możliwą do uzyskania wielkość przeszklenia (wielkość samych płaszczyzn szklanych).

OKNA BALKONOWE - UCHYLNO-ROZWIERANE

Najbardziej popularne (szczególnie w budynkach wielorodzinnych) są tzw. okna balkonowe, czyli okna w wersji rozwieranej lub uchylno-rozwieranej.

To są drzwi okienne, których konstrukcja nie różni się od okien. Nie mają specjalnego progu i pozwalają na rozwieranie okna i jego uchylanie. Stosuje się tutaj takie same mechanizmy jak w przypadku niższych okien, te same klamki, zawiasy i inne okucia. Wyjątkiem są szczególnie wysokie okna rozwierane, które ze względu na większy ciężar muszą być wyposażone w specjalne okucia wytrzymujące do 300kg obciążenia. Jedno z takich okien można ogladać w nowym salonie fabrycznym POZBUD w Słonawach. Producent okien i drzwi umieścił w salonie takie okno drewniano-aluminiowe o wysokości blisko 3 metrów.

W przypadku okien rozwieranych trzeba pamiętać aby przewidzieć miejsce wewnątrz pomieszenia na otwarcie skrzydła. Stąd na ogół nie stosuje się w ich przypadku bardzo szerokich skrzydeł. Ich codzienne używanie byłoby po prostu niewygodne.

Ten rodzaj okien jest zdecydowanie najtańszą opcją zapewnienia sobie bezpośredniego wyjscia na taras, balkon czy ogród.

Przykładowa wycena zaawansowanego okna drewnianego o dużej szerokości:
Okno drewniane marki POZBUD (model Exterm 92), wersja uchylno-rozwierana,
Rozmiar: 2,5m wysokości, 4m szerokości,
2 skrzydła (stałe + ruchome),
Pakiet 3-szybowy,
Uw dla całego okna = 0,7 W/m2K,
Cena: 4900zł

Okna te zmuszają nas jednak do niezbyt wygodnego przekraczania ramy okna, gdyż nie można ich zamontować na równi z poziomem podłogi wewnątrz pomieszczenia (okna nie mogłyby się wtedy otworzyć do środka). Od strony zewnętrznej można wyrównać krawędź dolnej ramy okna np. z poziomem desek tarasowych, które nie muszą blokować otworów odpływowych wody w ramie okna. W takiej sytuacji przy wyjściu powstaje po prostu stopień o wysokości ramy okna.
 

WYGODNE, Z NISKIM PROGIEM

Próg nie jest problemem w oknach podnośno-przesuwnych (HS) gdzie najwyższy element progu (szyna prowadząca) ma 19mm wysokości - samochodzik lub rowerek malucha przejedzie bez problemu. Nazwa okien wynika z tego, że przy otwieraniu (przekręcaniu klamki) skrzydło okna (jego ruchoma część) delikatnie się unosi umożliwając przesunięcie na rolkach umieszczonych w specjalnych szynach.

Takie okna pozwalają na skonstruowanie naprawdę dużych przeszkleń. Coraz częściej wykorzystywane we współczesnych domach jednorodzinnych o nowoczesnym charakterze. Jeśli mają dobrej jakości okucia można je otwierać bez użycia dużej siły. Warto jednak pamietać, że nawet najlepsze okucia nie pozwolą otworzyć jednym palcem okna o wadze 300kg i więcej. Otwieranie takich okien jest nadal wygodne, a dla szczególnie wymagających dostępne jest elektryczne wspomaganie, a nawet zdalne sterowanie.

W tego typu oknach ruchome skrzydło przesuwa się na szynie i przy otwarciu chowa się w świetle drugiej części okna. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość szerokiego otwarcia okna oraz duża wygoda. Stosując niski próg, podłoga we wnętrzu oraz taras mogą tworzyć niemal jednolitą powierzchnię. Tutaj dla otwarcia nawet bardzo szerokiego okna nie potrzeba dużo wolnego miejsca we wnętrzu.

Ciekawym sposobem wykorzystania okien tarasowych podnoszono-przesuwnych jest zabudowa narożnika budynku. Można je tam połączyć bez użycia słupka pionowego. To efektowne rozwiązanie tworzy przeszklenie z prawie niewidocznym łączeniem szkła w narożniku budynku (szyba do szyby). Od wewnątrz patrząc pod odpowiednim kątem mamy wrażenie braku jakiegokolwiek połączenia. Podobnie z zewnątrz, gdzie miejsce łączenia jest przykryte czarnym szkłem, powstaje lustrzny efekt maskujący miejsce łączenia.

Takie rozwiązanie również można zobaczyć w fabrycznym salonie producenta POZBUD w Słonawach k. Obornik (30 km od Poznania).


Możliwe jest również takie zaprojektowanie okna, aby jego ramy były w większości schowane w elewacji. Nadaje to wizualnej lekkości ważnej czasami dla bardzo nowoczesnych projektów domów, gdyż ramy okien wyglądają z zewnątrz na bardzo wąskie.

Okna podnośno-przesuwne pozwalają przeszklić ścianę o szerokości nawet 19 m. Przy takiej rozpiętości ważne jest przemyślane zaplanowanie części otwieranych i nieruchomych. Z doświadczenia wiemy, że nieco lepiej sprawdzają się układy, w których część ruchoma chowa się w świetle części stałej. Oferują one nieco lepszą szczelność i parametry termoizolacyjne. Niezależnie od sposoby podziału powierzchni przeszklonej, można w nich zastosować energooszczedne pakiety szybowe o Uw. 0,5-0,6 a nawet niższym. Warto również pamiętać o uwzględnieniu stron świata przy projektowaniu budynku. Zyski energi słonecznej w okresie zimowym możliwe są jedynie przy oknach od strony południowej i tam instaluje się większość przeszkleń w domach energooszczędnych i pasywnych.

Przy wszystkich swoich zaletach okna podnoszono-przesuwne mają odpowiednią cenę. Przykładowa cena analogicznego drewnianego okna jak wyżej tj. 2,5m x 4m, 3-szybowy pakiet, Uw 0,7, to już koszt 13900 zł.

Jeśli masz potrzebę wyceny okien do Twojego domu wejdź na formularz.
 

TEŻ PRZESUWANE ALE TAŃSZE

Tańszą wersją okien przesuwanych są okna uchylno-przesuwne (PSK).

Ich konstrukcja jest bardziej zbliżona do okna rozwieranego, ale otwieranie odbywa się przez przesuniecie skrzydła po wcześniejszym jego odciągnięciu. Mogą być też uchylane. Nie mają niskiego progu jak okna HS oraz nie mogą być aż tak duże. Jednak ich cena jest zdecydowanie niższa co sprawia, że mogą być ciekawą alternatywą jeżeli zależy nam na przesuwanych oknach. Otwieranie tradycyjnych skrzydeł do wnętrza może stanowić problem np. gdy okno kuchenne jest nad zlewozmywakiem i jego otwarcie mogłaby blokować wylewka kranu. Ciekawie zaaranżowane miejsce wypoczynku pod oknem to również argument aby nie stosować okna rozwieranego, a właśnie przesuwne.

Charakterystyczną cechą wyglądu tych okien jest maskująca listwa na dolnej ramie, która kryje mechanizm i spreżynę do odciagania i przesuwania. Gdy okno jest zamknięte powierzchnia wszystkich części (skrzydeł) jest w jednej płaszczyźnie. Okna charakteryzują się też dobrą szczelnością. Cenowo jest im bliżej do tradycyjnego okna rozwieralnego niż do okna podnoszono-przesuwnego.
 

JESZCZE POKÓJ CZY JUŻ TARAS?

Ciekawym rozwiązaniem dla okien wychodzących na taras są okna składano-przesuwne (tzw. harmonijkowe, FS)
Dzięki takim oknom możemy niemal całkowicie otworzyć wnętrze i połączyć je z tarasem lub ogrodem zimowym. Ich konstrukcja pozwala na złożenie całego przeszklenia i zsunięcie go do jednego lub obu brzegów okna. Odpowiednie okucia oraz szyna sprawiają, że przesuwanie i składanie jest bardzo łatwe, a okno pozostaje szczelne po zamknięciu. Przy szerokich przeszkleniach ich otwieranie jest jednak nieco bardziej kłopotliwe. Świetnie sprawdzają sie zatem w sytuacjach gdy np. o określonej porze dnia otwieramy je i zsuwamy aby po miłym wieczorze na powietrzu zamknąć okno i wrócić do wnętrza.
 

System ten można łączyć z tradycyjnymi oknami uchylno-rozwieranymi co może być dobrym pomysłem kiedy chcemy połaczyć wygodę częstego otwierania i zamykania pojedynczego skrzydła z możliwoscia powiekszenia pokoju o przestrzeń tarasu. Zalety tego typu okien dostrzegają również restauratorzy. Dzieki temu mogą w łatwy sposób połaczyć np. dwie sale bankietowe lub powiekszyć przestrzeń restauracji o ogródek na zewnątrz lokalu.

Okna mogą się składać zarówno na stronę pomieszczenia jak i na zewnątrz. Maksymalna szerokość zestawu składanego do środka to 6,3 m. Zestaw otwierany na zewnątrz może osiągać rozmiary nawet do 4 m wysokości i 1,2 m szerokości jednej części. Można zastosować do 8 skrzydeł (części) w jednej zabudowie.
 

Wybór należy do Was.