Okno pasywne - co sprawia, że jest takie ciepłe?

Na przykładzie okna Passive 92 marki POZBUD chcę zwrócić uwagę na rozwiązania, które wpływają na energooszczędność okien drewnianych, i to nie tylko zaraz po zakupie, ale również po wielu latach użytkowania.

 

Okna pasywne, czyli te przeznaczone do domów o najniższym zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania i wentylacji (ok. 20 KWh/m2/rok) mają budowę podporządkowaną osiągnięciu jak najniższego współczynnika przenikania ciepła Uw, który w przypadku okna Passive 92 wynosi 0,67W/m2K (Certyfikat Instytutu w Darmstadt).

 

Osiągnięciu takiego wyniku służą m.in.:

 

 • selekcjonowane drewno – w tym wypadku „najcieplejsze” drewno sosnowe. Użycie innego gatunku drewna jest oczywiście możliwe, ale gdy walczy się o miejsca po przecinku przy współczyniku przenikania ciepła to słusznym wyborem jest właśnie sosna.

 • profil ramy i skrzydła o głebokości 92mm, klejony z 4 warstw drewna przy naprzemiennym ułożeniu usłojenia. Na izolacyjność okna większy wpływ ma głębokość, ale sama warstwowa konstrukcja zwieksza sztywność i zapobiega utracie szczelności i innych parametrów okna, szczególnie przy większych przeszkleniach oraz z upływem czasu.

 • specjalne komory w ramie i skrzydle wypełnione aerożelem, które obniżają współczynnik przenikania ciepła tych elementów, zachowując przy tym dużą sztywność konstrukcji okna. W sumie komór jest 5, a samo wypełnienie jest doskonałym izolatorem. Jest wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, m.in. w skafandrach ochronnych przed ekstremalnie wysoką lub niską temperaturą.

 • 2- lub nawet 3-komorowy pakiet szybowy z przestrzeniami wypełnionymi argonem lub kryptonem. Krypton ma jeszcze lepsze właściwości izolujące niż argon ale to też już kwestia walki o kolejne miejsca po przecinku przy współczyniku Uw.

 • szyby zespolone tzw.”ciepłą ramką”, dodatkowo poprawiającą rozkład temperatury na styku drewna ze szkłem. Ten element jest warty zakupu nie tylko w oknach pasywnych. Ogranicza bowiem zjawisko skraplania pary wodnej w okolicy krawędzi szyby.

 • odpowiednie szkło pozwalające na zyski cieplne z promieniowania słonecznego ale ograniczające emisję ciepła na zewnątrz. Tutaj warto zaznaczyć, że bardzo grube pakiety wieloszybowe mogą istotnie ograniczyć zyski ciepła, dlatego optymalnym wydaje się wybór pakietu trzyszybowego o Ug w okolicach 0,5 W/m2K.

 

Dzięki tym rozwiązaniom, drewniane okno pasywne, jako nowe, ma właściwe parametry energooszczędności. Dobrze jednak aby te parametry zostały zachowane przez lata.

 

Służą temu odpowiednie procesy produkcji i profesjonalny montaż. W szczególności:

 

 • praca doświadczonych pracowników i użycie najnowszych maszyn do produkcji - dzięki nim każde okno ma wysoką jakość, jest trwałe, odporne na zmiany temperatury (ważne przy dużych przeszkleniach południowych ścian budynków) i pozbawione słabych punktów na łączeniach ramiaków czy w okolicach uszczelnień,

 • pokrycie drewna lakierami w technologii czterowarstwowej, z użyciem robota lakierniczego, który nakłada równomiernie warstwy lakierów, tworząc jednorodną, szczelną powłokę chroniącą drewno,

 • stosowanie uszczelek i silikonów o wysokiej odporności na promieniowanie UV i upływ czasu,

 • wysokiej klasy okucia, które ograniczają naprężenia i sprawiają, że okno użytkujemy z przyjemnością,

 • montaż okna z użyciem odpowiednich technik i specjalistycznych urządzeń, który zapobiega uszkodzeniom, powstawaniu mostków termicznych i niepotrzebnych naprężeń w konstrukcji okna,

 • okresowe przeglądy i regulacje, które pozwalają wykluczyć przedwczesne zużycie okien np. w wyniku nieprawidłowego przylegania skrzydła do ramy. Pierwszy przegląd warto wykonać w ciagu 1-2 lat po zamontowaniu.

 

Stosując te zasady POZBUD zdecydował się zaoferować 10 lat gwarancji na okna drewniane i nawet 30 lat na okna drewniano-aluminiowe. Ogólne warunki gwarancji.

 

Czy energooszczędne okno drewniane jest eko - przeczytajcie artykuł.

 

Okna pasywne POZBUD:

drewniane Passive 92, drewniano-aluminiowe Gemini Passive 92.

 

Zobacz pełną gamę okien drewnianych i okien drewniano-aluminiowych.